Kırmızı Pancar Turşusu

Sosyal medyada paylaş:

Ya da sadece adresi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi Sayısını Ayarla:
2 Kg. Orta Boy Kırmızı Pancar
1 Baş Sarımsak
8 Adet Defne Yaprağı
1 Yemek kaşığı Şeker
10 Adet Karanfil

Kırmızı Pancar Turşusu

  • 30
  • Kişi Sayısı 4
  • Orta

Malzemeler

Kırmızı Pancar Turşusu

PAYLAŞ

Kırmızı pancarı evde severek hem turşu hem de yemek olarak tüketiyoruz ama şu aşağıda yazan faydalarını öğrenince pazar alışverişinde sepetime attığım ilk sebze oldu. Saç dökülmeleri, sedef hastalığı, egzama hastalığı, ürtiker, kurdeşen, vücut kaşıntıları ve karaciğer hastalıklarına faydalı ayrıca cildi güzelleştiriyor. Yapılan bir araştırmada günde bir bardak kırmızı pancar suyunun 24 saat boyunca tansiyonu düzenlediği belirlenmiş. Hipertansiyon hastaları mutlaka günde 1 bardak içilmeliler… Anavatanı Akdeniz olan kırmızı pancarın, içerdiği vitamin ve mineraller bakımından adeta bir enerji deposu olduğu belirtilmiş…E bizlere sadece alıp onu hayatımıza sokmak kalıyor….Aşağıdaki turşu tarifi sofranıza lezzet bedeninize sağlık getiriyor. Mutlaka denemelisiniz.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Adımlar

1
Tamamlandı

Bu turşu için orta irilikte kırmızı pancarlar kullanılır. Turşu yapılacak pancarların yaprak ve kökleri bıçakla kesilerek alındıktan sonra, bol akar su altında ve çamurları temizleninceye kadar iyice yıkanır.

Sonra kaynar suda yumuşayıncay kadar haşlanır. Soğuk suda soğutulur.

Kabukları bıçakla soyulduktan sonra, küçük başlı olanlar olduğu gibi, iri başlı olanlar da ortadan ikiye bölünerek, ayrımşar santim kalınlığında olmak üzere dilinir.

Pancar dilimleri kavanoza konurken araşarına bir baş sarımsağın ayıklanıp iyice kesilmiş dişleri, 8 adet yıkanmış defne yaprağı, 1 yemek kaşığı dolusu toz şeker ve ayrıca koku vermesi için 10 adet karanfil konup porselen bir tabakla baskısı yapılır.

Pancar turşusunda rengin koyu, mor kırmızı olabilmesi için üzerine konulacak sulus irke ( 3ölçü elma sirkesine 1 ölçü %15 tuzlu su katılarak) yapılır ve kavanozdaki pancarlar üzerine kap doluncaya kadar konur. Kavanozun ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra 25-27 derece sıcaklıkta olan bir yere bırakılır.

Pancar turşusunun yenilme olgunluğuna geldiği, tad, koku ve lezzetinden başka, taneleri ile su renginin de kendisine has koyu mor kırmızı olmasu ile belli olur.

Pancar Turşusu, tek başına yenildiği gibi daha çok salata ve diğer turşuların süslenmesinde garnitür olarak kullanılır. Böylellikle onların zenginlik ve lezzet kazanmalarına yardım eder.

Afiyet olsun

sihirlitarif

Bu tarif için bir inceleme yazılmamış, aşağıdaki formu kullanarak, değerlendirmenizi yapabilirsiniz
önceki
Kış Türlüsü Tarifi
sonraki
Lokma Tatlısı Tarifi
önceki
Kış Türlüsü Tarifi
sonraki
Lokma Tatlısı Tarifi

Yorumunuzu ekleyin