Çiğ Köfte Tarifi

Sosyal medyada paylaş:

Ya da sadece adresi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi Sayısını Ayarla:
500 Gr. İnce bulgur
500 Gr. yağsız, sinirleri alınmış dana etinden kıyma
5 Adet Yeşil Soğan
Yeterince Karabiber
Yeterince Kırmızı Pul Biber, ACI
Yeterince Kimyon
2 kaşık Domates Salçası
1 bardak Su
1 Demet Maydanoz

Çiğ Köfte Tarifi

  • Kişi Sayısı 8
  • Orta

Malzemeler

Çiğ Köfte Tarifi

PAYLAŞ

Hep merak etmişimdir eti çiğ tüketmek fikrinin nasıl ortaya çıktığını. Sonunda öğrendim. Çiğ köftenin ilk kez İbrahim peygamberin annesi tarafından, kıtlık döneminde bulgur ve ceylan etini taşla döverek yaptığına inanılırmış. Rivayete göre Nemrut’un emri ile hiç -bir evin bacasının tütmeyeceği üzerine ateşsiz yemek pişirilmeye başlanır. Has çiğ köfte taş üzerinde tokmak ile dövülerek macun haline getirilen sinirsiz ve yağsız et ile yapılır. Çok çeşitli çiğ köfte tarifleri olmakla birlikte ölçüler genelde 1 ölçek ince köftelik bulgura 1 ölçek özel hazırlanmış yağsız-sinirsiz et şeklindedir. Biz burada sizlerle Diyarbakır Usulü yapılan Çiğ Köfte tarifini paylaşıyoruz. Lezzeti arttırmak için eti tahta tokmakla döverek, et tahtası üzerinde ince hamur gibi eriyinceye kadar işlem yapabilirsiniz ve aldığınız kıymayı mutlaka 2-3 defa ince makineden geçirtiniz.

(Visited 6 times, 1 visits today)

Adımlar

1
Tamamlandı

Karabiber, salça, kimyon, pul biber, yarım kilo ince köftelik bulgur yıkanmadan konur. Elle, bulgur yumuşayıncaya kadar, ara sıra bir bardak sudan dökmek suretiyle yoğrulur.

Yumuşayan bu karışım içerisine yağsız kıyma, yeterince tuz katılarak bir saat daha devamlı yoğrulur.

Son olarak ince kıyılmış soğan ve maydanoz katılır, karıştırılır.

Bu işler bittikten sonra köfteler halinde elle sıkılarak bir tabağa döşenmiş yeşil marul yaprakları üzerine sıralanır. Hemen yenirse daha lezzetli olur. Onun için bu köfte yeneceği zamana yakın yapılmalıdır.

Püf noktası: Kıyma iki bıçak arasında kıyılırsa etin suyu kaçmayacağından daha lezzetli olur. Fakat bu beceri isteyen bir iştir. Onun için kıymayı birkaç defa ince ilistirli et makinesinden geçirmek icabeder.

sihirlitarif

Bu tarif için bir inceleme yazılmamış, aşağıdaki formu kullanarak, değerlendirmenizi yapabilirsiniz
önceki
Lokma Tatlısı Tarifi
sonraki
Kabak Çiçeği Dolması Tarifi
önceki
Lokma Tatlısı Tarifi
sonraki
Kabak Çiçeği Dolması Tarifi

Yorumunuzu ekleyin