Bezelye Çorbası Tarifi

Sosyal medyada paylaş:

Ya da sadece adresi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi Sayısını Ayarla:
2 bardak Ayıklanmış bezelye
1 adet Büyük soğan
2 Kaşık Yağ
5 bardak Et Suyu
5 bardak Su
1 fincan Un
2 Adet Domates
Tuz

Bezelye Çorbası Tarifi

  • 45
  • Kişi Sayısı 4
  • Orta

Malzemeler

Bezelye Çorbası Tarifi

PAYLAŞ

İnsanın zaman zaman sevmediği fakat yaşı ilerledikçe ihtiyaç hissederek birçok yemekten daha fazla sever olduğu bazı sebzeler oluyor sanırım. Sizin de yeniden tanıdığınız ve bu defa sevdiğiniz sebzeler var mı? Patlıcan ve bezelye benim için 18 yaşımdan sonra yeniden tanıştığım sebzeler oldu. Artık sıklıkla tüketiyorum. Bezelyenin faydalarını okudukça da onlardan mahrum kalmadığım için mutluyum.

Bezelye nişasta, lif, antioksidan, karoten ve protein oranı yüksek bir sebzedir. Bezelye C vitamini yönünden diğer baklagillere göre daha zengindir. İçeriğinde C vitamini yanı sıra ; A vitamini, B vitamini, demir, fosfor ve potasyum gibi mineralleri barındırır. Bezelye lif yönünden zengin olması sayesinde kalp-damar hastalıkları yönünden koruyucudur ve kan şekerini dengeleyici bir etkiye sahiptir. Kolayca çözümlenebilir çeşitli lif maddelerini çok miktarda içerdiğinden, bezelye, özellikle kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürücü etki yapar, kalp krizi geçirme rizikosunu da azaltır. Gene bu yüksek orandaki lif, midede uzun süre kalır. Böylece kandaki şeker düzeyi artma ve azalmalarını bir düzene sokarak bedenin enerji düzeyini sabit tutar. Ürik asit yönünden zengin bir besin olduğu için özellikle kan ürik asit değerleri yüksek olan bireylerin sıklıkla tüketmemesi gereken bir besindir. Yüksek oranda B1 vitamini içeren bezelye, uykuyu da düzene sokar. İştahı açar ve insanın ruhsal durumunu düzelterek neşeli olmasını sağlar. Bezelye kansızlık ve kan kanserine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Karaciğerin çalışmasını düzene sokar. Bağırsak kanseri riskini azaltır.

(Visited 7 times, 1 visits today)

Adımlar

1
Tamamlandı

Bir baş soğan rendelenir. Bir tencere içine konarak bir kaşık yardımı ile yağda hafif pembeleşinceye kadar kavrulur.

Beş bardak su ve iki bardak ayıklanmış bezelye kavrulmuş soğan içerisine konur, iyice pişirilir.

Pişen bezelyeler süzgeçten geçirilir, suya alınır.

Kalan iki kaşık yağla un hafifçe kavrulur. Bunun içerisine kabukları soyulmuş, küçük parçalara kesilmiş domates veya yarım kaşık salça konur, karıştırılarak tekrar pişirilir, beş bardak et suyu ilave edilir.

Süzgeçten geçirilen bezelye suyu ile domatesli veya salçalı et suyu tuz da katılarak hep birlikte karıştırılır. Blenderdan geçirilir.

Tekrar beş dakika kadar kaynatılır, sonra servis yapılır.

Not: Bunların üzerine arzuya göre yağda kızarmış kırmızı biber, maydanoz, nane konabilir.

Afiyet olsun

"bkn: Sofra Nimetleri"

sihirlitarif

Bu tarif için bir inceleme yazılmamış, aşağıdaki formu kullanarak, değerlendirmenizi yapabilirsiniz
önceki
Kabak Çiçeği Dolması Tarifi
sonraki
Kuru Köfte Tarifi
önceki
Kabak Çiçeği Dolması Tarifi
sonraki
Kuru Köfte Tarifi

Yorumunuzu ekleyin