Babutsa (Hint İnciri) Macunu

Sosyal medyada paylaş:

Ya da sadece adresi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi Sayısını Ayarla:
1 bardak babutsa suyu
yarım bardak Şeker
1/4 Limon

Babutsa (Hint İnciri) Macunu

  • 20
  • Kişi Sayısı 2
  • Orta

Malzemeler

Babutsa (Hint İnciri) Macunu

PAYLAŞ

Kıbrıs’ta Hint İnciri ve frenk inciri olarak bilinen kaktüs meyvesine Babutsa diyorlar.

dikenli incirin C vitamini yönünden zengin olduğunu, bu nedenle vücut direncini artırma, güç ve zindelik verme özelliğinin bulunduğunu söyledi.

Dikenli incirin, sindirim sistemini rahatlatan, bağırsak alışkanlığını düzenleyen, kabızlık sorununu gideren son derece yararlı bir meyve olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu meyveyi tüketenlerin ayrıca polivitamin hapları almasına gerek olmadığını söylüyor.

Dikenli incir, hiçbir hormon ve katkı maddesi olmadan, doğada kentiliğinden yetişmesi nedeniyle tamamen organik bir meyve.

Bu meyve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında ilaç kadar etkili. Yetişkin bir bireyin günlük alması gereken 60 miligram C vitamini dikenli incirle karşılanabilir.

İçindeki iri çekirdeklerinin de tüketilmesini uzmanlar önermektedirler. Bu meyve bağırsakları düzenli çalıştırmasının yanında tok tutma özelliğine de sahip olduğu için diyet yapanlar için son derece faydalı. Diyet yapanlar, açlık hissettiklerinde bu meyveden 3-4 adedini birden tüketebilirler.

 

(Visited 19 times, 1 visits today)

Adımlar

1
Tamamlandı

babutsalar ayıklanır. Dikenli kabuğu dikkatlice kalın eldiven yardımı ile soyulur.

Ayıklanmış babutsalar süzgeçten geçirilir. Bir bardak babutsa suyuna yarım bardak şeker ve bir limonun 1/4 suyu eklenir. Bu karışım tencerede kaynayıncaya kadar pişirilir.

Şifa niyetine tüketebileceğiniz bu macunu isterseniz reçel gibi ekmeğe sürerek ya da kek, pasta ve tatlılarınıza katarak kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun

sihirlitarif

Bu tarif için bir inceleme yazılmamış, aşağıdaki formu kullanarak, değerlendirmenizi yapabilirsiniz
önceki
Mayasız Pohaça Tarifi
sonraki
Muhallebili Milföy Tatlısı Tarifi
önceki
Mayasız Pohaça Tarifi
sonraki
Muhallebili Milföy Tatlısı Tarifi

Yorumunuzu ekleyin